10 způsobů, jak ušetřit během studia

Vzdelani

Na vysoké škole má člověk spoustu času, tedy alespoň nárazově. Čeho se ale většině studentů nedostává, to jsou peníze. Ono bydlet na koleji nebo na privátě, nějak se obživit a ještě nezanevřít na studentský život obnáší nemalé výdaje. Ani s rodičovskou podporou to není snadné, natožpak bez ní.

Článků o tom, jak si sehnat brigádu, o rozdílech mezi prací na dohodu nebo na zkrácený úvazek a podobně na těchto stránkách najdete nemálo, tak proč se nepodívat na problém přežití během vysokoškolského studia z druhé strany? Tedy: nikoli, jak si vydělat, ale jak ušetřit?

Toto umění k dokonalosti dotáhl jeden z mých spolužáků, který se po celou zimu (snad až do začátku dubna) během přednášek živil velkými dávkami hlávkového zelí. Na občasné udivené pohledy odpovídal pokrčením ramen: „V supermarketu před privátem mají kilo za dvě koruny, no nekup to.“
Další spolužák zase nakupoval zásadně ve zlevněnkách a nijak se nevzrušoval tím, že většina nabízených potravin měla záruční lhůtu dávno prošlou. Nu což, studentská léta zdárně přežil, s trochou štěstí se mu ta kila nekvalitních blafů nevrátí ve středním věku.

A jak ušetřit jinak?
1. Zapomenout na objednávání pizzy a na to, že si v hospodě ke každému pivu dáte něco malého – ono to nakonec vyjde na víc než pořádná večeře. Vcelku jednoduchým receptem je vařit si doma (na privátě, na koleji) a nejlépe hromadně. Každý něco přinese a dobrá večeře se s trochou fantazie dá dohromady vcelku snadno. Mimo jiné je to (vyloučíte-li konzervované humusy s párkem, čínské polívky vyráběné z umělé hmoty a podobné dobroty) i podstatně zdravější než stravování se ve fastfoodech.

2. Večírky? Rozhodně! Ale více doma než v klubu. Studentské párty s objednáváním koktejlů a vzájemným zvaním se na panáky snadno vyústí v hladovou neděli, tedy nedopravíte-li se na víkend k rodnému prostřenému stolu a plné lednici. Domácí párty, na kterou každý z hostů něco přinese, tak můžete pořádat častěji a bezbolestněji. Láhev slušného vína stojí o poznání méně než mizerné kupované po dvoudeckách. Navíc se tak občas dostanete ke vskutku úchvatným kombinacím.

3. Nenechte se zmást super výhodnými nabídkami. 30% sleva na nový notebook se rozhodně nevyplatí v okamžiku, kdy kvůli takovému lákadlu vyhodíte ještě dost dobře použitelný přístroj staršího data.

4. Přestaňte kouřit. Opravdu nemusíte mít preso v kavárně každé ráno a balíček cigaret už vůbec ne. Naučte se vařit si kávu doma (coffee to go vážně není moc levné a většinou ani dobré) a když už přednášku bez nějakého povzbuzovače nevydržíte, noste si ho ji s sebou v termosce. Máte vůbec ponětí, kolik vám zbyde peněz, když je nebudete vyhazovat za cigarety? Jen si to zkuste spočítat!

5. Nekopírujte si každý nesmysl, studijní materiály si půjčujte v knihovně a kupujte jen to, co opravdu potřebujete (a využijete i po složení zkoušky). Tím, že se v knihovně po potřebných textech poohlédnete v dostatečném předstihu před zápočtovým týdnem, své šance na to, že ještě nebudou vypůjčené, značně zvýšíte. Navíc spoustu studijních materiálů při troše snahy najdete na internetu nebo zahrabané v knihovnách starších spolužáků, kteří už s nimi nechtějí nic mít a ocení, když je skript zbavíte a ještě jim za to něco dáte.

6. Receptům na rychlé zbohatnutí ani nenaslouchejte. Super výhodné brigády, královské odměny za nepatrnou námahu a drobné investice s mnohonásobným výnosem v tomto světě neexistují. Kdokoli vám tvrdí něco jiného, je naivka, nebo lhář. A pokud vám to tvrdí potenciální zaměstnavatel, můžete se s určitostí spolehnout, že patří do té druhé kategorie.

7. Udělejte si vlastní rozpočet – obětujte trochu času a sepište si seznam svých pravidelných příjmů a výdajů. Pokud druhá položka přesahuje tu první, je na čase s tím něco dělat a poohlédnout se po práci. Současně neuškodí revize výdajů a úvaha, zda opravdu chcete a potřebujete všechno, zač platíte (vážně se neobejdete bez umělecky nalakovaných nehtů?). Popřemýšlejte o tom, zda upřednostňujete volný čas, nebo peníze, a podle toho s ním naložte.

8. Jestli si děláte jednou za čas větší nákupy, přidržte se praxe svých rodičů a nakupujte se seznamem. Snadněji tak odoláte lákavě vystaveným nesmyslům a u pokladny se nepodivíte vozíku plnému věcí, které jste vůbec koupit neplánovali. Svačinu si před cestou domů nekupujte v obchodech na nádraží, které jsou o poznání dražší než všechny ostatní. A ještě jedna věc: nechoďte nakupovat hladoví! Po pořádném obědě nátlaku designérů supermarketových interiérů odoláte mnohem lépe než s kručícím žaludkem.

9. Neplaťte zbytečně vysoké poplatky za mobil. Za prvé si najděte nejvýhodnější paušál, za druhé přestaňte vést sáhodlouhé telefonní rozhovory při každé příležitosti. Lepší a příjemnější je sejít se „naživo“ a pro ostatní případy tady máme Skype.

10. No a nakonec, jestli už máte vlastní auto, nebuďte sobci a nejezděte v něm sami. Nabízejte spolujízdu (ať už neoficiálně, nebo na webu) a zajistěte si tak na cesty společnost i sdílení nákladů. A když auto nemáte, po spolujízdě se poohlédněte, popřípadě zkuste skupinovou jízdenku alespoň na vlak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *