Backpacking – zkušenosti a tipy

Stále populárnější backpacking

Už jste někdy slyšeli, že se českým turistům přezdívá baťůžkáři? Není se čemu divit. Jsme národ koumavý a stejně tak se snažíme ušetřit, kde se dá. Když vyrážíme na výlet, tak s pořádnými zásobami jídla a k tomu s legendárními ponožkami v sandálech či několika plechovkami piva. Ve zvyku to mají hlavně rodiny, které se v létě rozjíždí do kempů u moře. Nedělám si srandu, takhle nás v některých zemích skutečně vnímají.

Backpacking (odvozeno od slova „backpack“ = batoh) je však trochu jiný, i když ne zase o tolik. Kromě již zmiňovaných zásob a základní výbavy je spojen s větší cestovatelskou svobodou. Je tedy blízký především stopařům, horským turistům a všem cestovatelům, kteří mají rádi spontánní rozhodnutí a neradi se váží na jedno místo. Tito cestovatelé si nedělají zásoby, jen aby ušetřili, ale aby mohli strávit i několik dní mimo civilizaci. Ti, kteří s sebou nenosí stan, často přespávají pod širákem nebo dávají přednost cestování z jednoho města do jiného, kde vyhledávají hostely. Obvykle zde stráví 1-2 noci, aby objevili krásu místní kultury a vychutnali si atmosféru nočního života. Navíc, díky nízkonákladové dopravě není problém navštívit během krátké doby několik zemí, a to při minimálních nákladech.

Cestovat s batohem na zádech se může zdát nepohodlné, ale opak je pravdou. Když chcete vyrazit na prohlídku města, stačí požádat někoho z turistické kanceláře o odložení batohu nebo využít služeb úschovny zavazadel. Ve zvyku to mají hlavně mladí lidé, kteří dávají přednost intenzivním zážitkům před komfortem. Ovšem pozor, ne vždy vám vyjdou vstříc. Příkladem může být Francie, kde mají zvýšená bezpečnostní opatření a batoh se jen tak odložit nedá. Navíc vás s ním nepustí do muzeí.

Pár tipů na závěr

Ať už jste někdy stopovali nebo ne, doporučuji se před cestou dobře informovat, a to i když děláte spontánní rozhodnutí. Třeba si zjistit, jakou měnu budete potřebovat a kde ji obstarat. Světe div se, ale ne všude mají bankomaty. V turistických oblastech je navíc běžné, že berou pouze hotovost (proč, to si domyslete sami). Samozřejmě i stopař se občas ocitne mimo civilizaci, kde vám peníze moc nepomohou, takže se vyplatí mít vždy nějakou zásobu jídla. Stejně tak se může hodit spací pytel a houpací síť. Kromě toho se může stát, že byste uvízli na hranicích, že by vás pokousala nějaká potvora nebo byste museli strávit noc v městském parku. Je tedy dobré vědět, jak se v dané situaci zachovat. V neposlední řadě byste měli vědět, jaká je v dané zemi situace a jestli je tam váš národ vítán. Poměrně komplikované je to např. v zemích bývalé Jugoslávie. Nechci nikoho soudit, protože mi lidé vždy vyšli vstříc a pomohli, ale neuniklo mi mírné napětí mezi Albánií a sousedními zeměmi. No jako Čech jsem naštěstí nikde problém neměl, ba naopak, překvapilo mě, nakolik máme ve východní Evropě dobrou reputaci.

 

Zdroj obrázku: Tomáš Kolomazník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *