Do ciziny pracovat? S Leonardem každý rád!


Do Bergu, kde se praxe a jazykový pobyt odehrává, jsem vyrazil jako druhý v pořadí. Na místo jsem byl dopraven panem školníkem. Ve firmě jsme se byli všichni tři praktikanti podívat několik měsíců předem, velmi zhruba jsem tak věděl, kde budu pracovat, co budu dělat a kde budu ubytován. Když jsme asi po dvou hodinách cesty dorazili do firmy, pan školník mě záhy nechal napospas a uháněl zpátky do Čech. A tak začala moje praxe.

Jestli si myslíte, že jsem první dva, tři dny jen nečinně přihlížel dění ve firmě a koukal co kde lítá, ukrutně se pletete. Hned jsem byl totiž posazen za stůl k holandskému pracovníkovi firmy, Martinovi. Ještě se sluší dodat, kdeže jsem to vlastně pracoval. Kancelář, kde jsem pobýval, má za úkol přijímat, zpracovávat a vyřizovat nové objednávky na přepravu ‚bezpečných‘ i nebezpečných kapalin. V kanceláři jsem měl celkem čtyři spolupracovníky. Již zmíněného Martina, Reného, Alexe a Anete. Hned jsem se tedy vrhl na věc a začal vyřizovat první objednávky.

Práce z počátku byla i díky mé nedokonalé znalosti němčiny a odborných výrazů trochu chaotická, za pár dní jsem si ale navykl a po zbytek praxe jsem pracoval prakticky samostatně.

A co jsem dělal ve volném čase? Vzhledem k tomu, že Berg je malá vesnička v Bavorsku, volnočasových aktivit tu není zrovna mnoho. Většinou jsem popíjel vcelku chutné německé pivo, ochutnával delikatesy místní kuchyně a samozřejmě se zdokonaloval v cizím jazyce.

Dá se říct, že tento třítýdenní pobyt byl pro mě neocenitelnou zkušeností do celého života. Poznal jsem totiž, jaké to je, dostat se do kolektivů lidí, kterým prakticky nerozumíte, a přece si po několika dnech najdete společnou řeč a získáte nové přátelské kontakty. Poznal jsem, jaké to je, starat se sám o sebe. Poznal jsem, jaké to je žít několik týdnů v poněkud odlišné kultuře. Poznal jsem, jak doopravdy funguje velká firma. A především jsem poznal, jaký je můj životní cíl. Zdokonalovat se ve všem co dělám, protože to za to stojí. A stojí za to zapojit se do projektu Leonardo da Vinci!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *