Hra na hudební nástroj – rady pro začátečníky a samouky

Milujete hudbu a sami toužíte po tom být její součástí? Vždy jste chtěli hrát na nějaký nástroj, ale dosud jste se neodhodlali a bojíte se, že už je pozdě? Podívejte se společně s námi na několik způsobů, jak si usnadnit začátky s vybraným hudebním nástrojem a jak proniknout do světa hudební techniky a teorie.

Základem je dobrý výběr

V případě, že už se odhodláte začít hrát na nějaký hudební nástroj, zjistěte si nejprve všechny potřebné informace. Je nutné mít především představu, jaké náklady jsou spojeny s pořízením vybraného nástroje a kolik stojí hodiny v hudební škole nebo soukromá výuka od učitele. Pokud nemáte žádné zkušenosti s hrou na nástroj, může se vám lehce stát, že vás to přestane brzo bavit. Výsledky a dobrý pocit z odvedené práce se totiž dostaví až za nějaký čas.

Učte se na internetu

Hudební začátečníci mají v současnosti velkou výhodu v tom, že k získávání nových dovedností mohou využít různé online výukové programy nebo video servery, na kterých jsou tzv. školy hry na nejrůznější hudební nástroje. Proto neváhejte a před přihlášením do školy umění se poohlédněte po levnějších variantách, které vás pro nástroj ještě více nadchnou, nebo naopak díky nim zjistíte, že tento nástroj není pro vás.

Kytara

Vzhledem k tomu, že kytara patří k jedněm z nejoblíbenějších hudebních nástrojů, je internet plný různých stránek, rad a videí pro začátečníky i samouky. Kompletní informace z teorie i praxe najdete například na českém webu NaNástroj.cz. Pokud vám nedělá problém angličtina, můžete se podívat na Cyberfret.com, kde najdete k tomuto tématu vše. Nepatříte-li mezi samouky vyznávající výuku hry na kytaru bez not, můžete si vypomoci i zpěvníky nebo jakýmikoli písňovými záznamy s akordy. V českém prostředí patří k nejpoužívanějším průvodcům hry na kytaru zpěvník Já, písnička, který má čtyři díly.

Basová a elektrická kytara

V případě, že vás váš hudební vkus táhne spíše k jinému typu zvuku, než vám může nabídnou klasická kytara, vyzkoušejte baskytaru nebo elektrickou kytaru. Informace o hraní na oba typy nástrojů najdete například na stránkách Kytarovy-chytrak. Fórum hráčů na baskytaru, rady, dotazy, odpovědi a další důležité informace najdete na webu Baskytara.com. Elektrické kytaře je zase věnována stránka Kytar, kde najdete teoretické i praktické rady, akordové zápisy známých rockových písní a naučná videa. Nadšenci jistě ocení i různé počítačové hudební hry, které se této tematice věnují. Nejznámější je zřejmě Guitar Hero, jehož princip je použit i v řadě dalších her dostupných online.

Klavír, klávesy

Toužíte-li být jako Mozart nebo Elton John, určitě se dejte do hraní na klavír. Chcete-li zvládnou alespoň základy hry na klavír či klávesy, prohlédněte si stránku Keyboard, kde najdete návody, lekce a výuku not na jednom místě. Velice podobně funguje i web Klavesybeznot. Pokud hledáte především videa s výukou klavíru, můžete je shlédnout na stránce Pianoskola, jejíž autoři zde nashromáždili externí videa z jiných video portálů. V případě, že se chcete u hry pobavit, stejně jako mohou hráči na kytaru u počítačových her, vyzkoušejte například Piano Bar.

Bicí

Stránek a informací o hře na bubny není v porovnání s ostatními nástroji tolik, ale přesto uvedeme několik užitečných odkazů. Většinou jde o stránky a blogy nadšenců, kteří vytvořili komplexní přehled informací o této disciplíně. Noty, teorii a praktické ukázky najdete například na stránce Matesovy školy hry na bicí. Další zajímavé poznatky o hře na bubny najdete i na webu Jak hrát na bubny, kde se autor zmiňuje i o držení paliček, sezení u soupravy a dalších užitečných věcech.

Zdroje fotografií: wikimedia.org
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *