Jak správně napsat životopis

Vzdelani

Představte si, že pracujete jako personalista ve velké firmě a dostanete za úkol sehnat několik nových zaměstnanců na přesně vymezené pozice. Zadáte tedy příslušné inzeráty a takřka okamžitě se na vás začnou hrnout celé stohy odpovědí. Mírně se vyděsíte, vyčkáte do vypršení termínu přihlášek, uvaříte si silnou kávu a připravíte se na celý den strávený pročítání životopisů, které se jeden druhému podobají jako vejce vejci.

Osvěžující změnu zajišťují nanejvýš působivé překlepy a velkohubá tvrzení o tom, kterak je dotyčný žadatel nepostradatelný nejenom pro vaši firmu, ale rovněž pro fungování vesmíru.
S postupem odpoledne jste čím dál unavenější a otupělejší, takže se snadno stane, že mezi odmítnutými skončí právě životopis člověka, který by se na volné místo skutečně hodil. Jenom bohužel nedokázal své schopnosti podat tak, abyste si jich v celé té hromadě papírů všimli.

A nyní z druhé strany: Jak zajistit, aby váš životopis neskončil pod stolem, i když máte pro danou práci předpoklady?
Na internetu není nedostatek vzorů strukturovaného životopisu (o jiném se dnes snad ani neuvažuje) a rad, jak by takový životopis měl vypadat (některá základní pravidla připomeneme níže). A v tom je kámen úrazu. Každý zodpovědný začátečník si totiž jako první všechny tyto rady nastuduje a pokusí se je dodržet. Výsledkem jsou životopisy sice věcně správné a dostatečně informativní, ale po formální stránce takřka totožné a tudíž velmi snadno zaměnitelné. Pokuste se vžít do kůže na začátku představeného personalisty…

Originalita a zacílenost
Pokud chcete, aby Váš životopis zaujal, nemůžete spoléhat na osvědčené vzory z internetu. Snažte se použít fantazii a zpracovat dokument takovým způsobem, aby mezi anonymními CV doslova udeřil do očí.

Jak na to
Osvědčit se mohou zdánlivé maličkosti – originální formální úprava, graficky odlišené kontakty, sympatická fotografie (o fotografii jako součásti životopisu se vedou spory, personalisté ale potvrzují, že právě životopisy dokreslené fotografií je snáze zaujmou – viz i jinak inspirativní článek Kouzlo životopisu).
Zapomeňte na bezduché vyplňování kolonek typu: Jméno – XY, bydliště AZ a podobně. Můžete se spolehnout, že personalista je nadán dostatečnou inteligencí k odlišení vašeho jména a kontaktních údajů od zbytku texty. Když je graficky odlišíte, popřípadě zařadíte do hlavičky dokumentu, životopis bude působit úplně jinak.

Buďte konkrétní
Při popisování předchozích zkušeností a absolvovaných kurzů obětujte trochu prostoru bližšímu popisu toho, co jste skutečně dělali. Samotný název pozice je značně neurčitý. Konkrétní údaje opět spíše zaujmou.
To se týká i zájmů. V životopise nepatří k povinným údajům, na druhou stranu poskytují možnost udělat si bližší názor na vaši osobnost. Pokud se věnujete něčemu ne zcela obvyklému, byla by škoda to v životopise opomenout, i když to s kýženým pracovním místem nemusí přímo souviset. Například, napíšete-li do životopisu, že vás baví cestování, a uvedete příklady zemí (zejména mimo Evropu), které jste na vlastní pěst navštívili, personalista si udělá obrázek, že jste samostatní, nechybí vám organizační talent a nadšení pro dobrodružství.

Základní pravidla při psaní životopisu

Stručnost – není to absolutní podmínka. Často se uvádí, že ideální životopis nepřesahuje délku jedné až dvou stran, lépe je ale sepsat delší životopis, než vynechat důležité údaje. Zajistěte však, aby první strana životopisu personalistu přesvědčila, že má smysl číst dál.

Přehlednost – životopis do značné míry slouží jako vaše vizitka, pokud bude působit chaoticky, odrazí se to i na vašem zhodnocení (a nejspíš fatálně).

Přesnost – vyvarujte se neurčitých údajů a nepodložených tvrzení, nijak vám nepomohou.
Gramatická správnost – pokud si nejste jisti, dejte text zkontrolovat přátelům. Hrubky a překlepy dělají velmi neblahý dojem.

Buďte sami sebou a nevymýšlejte si – nepodlehněte pokušení ukázat se lepší, vzdělanější a zkušenější, než ve skutečnosti jste. I kdyby vám to zajistilo přístup k pohovoru, zkušený personalista rychle pozná, kdy si vymýšlíte. A i když práci získáte, brzy narazíte na to, že vám v životopise prezentované schopnosti chybí. Stejně tak nemá smysl dělat ze sebe extrovertního workoholika jen proto, abyste se zalíbili potenciálním zaměstnavatelům. Pak budete v práci zbytečně nešťastní.

Přizpůsobte životopis konkrétní firmě a pozici – prostudujte si webové stránky firmy a napište životopis tak, aby bylo poznat, že o zvoleném místě něco víte. Rovněž jinak bude vypadat životopis cílený na uvolněnou a tvůrčí organizaci a na firmu zakládající si na serióznosti a dress codu.

Europass – vstupenka do Evropy

„Europass je prvním jednotným celoevropským souborem dokladů o vzdělání, osobních kompetencích, jazykových dovednostech, odborné kvalifikaci a pracovních zkušenostech jejich držitele.“
Europass.cz

Zásadní výhodou Europassu je to, že je dostupný primárně online, poskytuje možnost pružně aktualizovat všechny jeho součásti a slouží jako vaše vizitka v případě, že se ucházíte o práci mimo Česko a v rámci Evropské unie. Poslouží vám ale i u tuzemských firem – zejména vyplněný nejen v mateřském jazyce.

Skládá se z pěti dokumentů:
Životopis
Jazykový pas – přehled o úrovni dosažené v cizích jazycích.
Mobilita – dokumentuje evropské studijní stáže – např. výměnný studijní program, odborná praxe nebo dobrovolnictví v zahraničí apod.
Dodatek k diplomu – dokument ozřejmující obsah dosaženého vzdělání. Slouží k uznání diplomu v zahraničí.
Dodatek k osvědčení – ozřejmuje odbornou kvalifikace držitele v podmínkách mimo ČR.

Součástí webového portálu Europas.cz jsou i vyplněné vzory a slovník užitečných frází.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *