Jak zvládat stres při studiu VŠ?

Zdroj obrázku: pixabay.com

Náročné studium znamená pro většinu lidí nadměrný stres a velkou zátěž pro organismus. Zvláště pak pro ty, kteří mu čelí poprvé. Jak se nenechat vyvést z rovnováhy, správně se učit a udržet pozornost se dozvíte v tomto článku.

Stres pocítíte v okamžiku, kdy jste přetížení, máte pocit, že nestíháte a jste pod velkým tlakem. Zkrátka přestáváte zvládat, žijete s pocitem, že potíže a úkoly vám přerůstají přes hlavu. Následkem vysokého stresu lidé často špatně spí a jí, trpí bolestmi hlavy a cítí se vyčerpaní a podráždění

Jak stres ovlivňuje studium?

  • Pokud se nadměrně stresujete, snáze začnete dělat chyby, které byste normálně neudělali.
  • Pokud jste vystresovaní, budete se méně soustředit, skákat z myšlenky na myšlenku a nic si nezapamatujete.
  • Budete unavení a vyčerpaní.
  • Spánek je důležitou součástí učení, pokud se stresujete, nebudete moci kvalitně spát.

Tip: Psaní bakalářské práce je často velmi stresujícím obdobím v životě každého studenta. Pokud s ní také bojujete, využijte pomoc s bakalářskou prací.

Pozitiva a negativa stresu

Stres je přirozenou reakcí organismu na tlaky zvenčí, nadměrnou zátěž, ani on však nemusí být v rozumné míře škodlivý. V současné společnosti, kde máme málokdy důvod se obávat hladomoru či mít strach o vlastní život, je stres nejčastěji spojen s prací, studiem a mezilidskými vztahy.

Při akutním stresu se ze dřeně nadledvinek uvolňuje hormon adrenalin, při dlouhodobějším zejména zvýšené množství glukokortikoidů, hormonů kůry nadledvinek – kortizolu a kortizonu. Tyto hormony udržují celé tělo připravené k akci. Při stresu se tak zvyšuje váš výkon, i když často na úkor kvality spánku a trávení. Jste schopni rychlejšího uvažování i jednání, odhodlanější k řešení problémů a více připravení na změny.

Studentský život s sebou nese nevýhodu dlouhodobého stresu soustředěného zejména do zkouškového období. Počet zkoušek se obvykle pohybuje od tří do deseti během přibližně měsíce a půl až dvou. To může znamenat zátěž výrazně vyšší než obvyklou.

Jak nadměrný stres zvládnout?

  1. Prvním co musíte udělat je připustit si, že ve stresu jste. Nepodceňujte varovné signály, jako jsou bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, únava a nervozita. 
  1. Udělejte si analýzu toho, co vás stresuje. Některým stresovým situacím se vyhnout lze, jiným nikoliv a s těmi je třeba se naučit žít a přijmout je jako fakt. 
  1. Štěstí přeje připraveným – to je krédo, které platí jako třetí pilíř v protistresovém boji. Když už stresová situace nastane, potřebují emoce určitý ventil, dostat ze sebe ven nahromaděné napětí. Jedním z nich je například pohyb – vyskočit ze židle, sednout, vyskočit a sednout nebo zmačkat kus papíru, roztrhat na kousíčky nebo si o samotě pěkně od plic zakřičet. 
  1. Pokud už víte, co vás stresuje, můžete se podívat na svůj seznam a promyslet si, co se z toho dá změnit. Pokud je stres neustále vaším věrným stínem, můžete to chápat jako výzvu ke změně. Pokud necháváte termíny „hořet“ a pak sotva stíháte, je načase se zamyslet nad tím, jak si práci rozložit lépe do několika etap. Stejně tak je důležité vyhodnotit z čeho máte obavy a zkusit se k problémům postavit čelem a ne od nich utíkat. 
  1. Předvídejte a připravte se na situace, které budete muset zvládat. Zvolte si takové tempo, které vás ke stresovým situacím donutí co nejméně. Například pro napsání diplomové práce se budete muset proti stresu skutečně důkladně obrnit.

Relaxace a relaxační cvičení

Základem a smyslem relaxace je dosáhnout uvolnění těla i mysli k dosažení lepší psychické pohody. Mezi napětím těla a napětím duševním existuje úzký vztah. Když při relaxaci dosáhnete uvolnění těla, pak se toto uvolnění následně přenáší i do vaší psychiky. 

Dechová cvičení

Při relaxaci používejte břišní dýchání. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte a soustřeďte se na svůj dech. Nadechněte takové množství vzduchu, které je Vám příjemné, následně zadržte dech a počítejte v klidu do tří, posléze na pět v klidu vydýchněte, toto cvičení opakujte několikrát po sobě. 

Autogenní trénink

Autogenní trénink je patrně nejrozšířenější relaxační technikou. Ve standardní formě se postupně nacvičuje navozování pocitů tíhy a tepla v těle, klidné srdeční a dechové činnosti, pocitu příjemného tepla v oblasti břicha a chladného čela. Nácvik jednotlivých dovedností má probíhat vícekrát denně po 5 – 15 minutách.

Jacobsonova relaxace

Jacobsonova relaxace pracuje s napětím a uvolněním. Nejdříve se nacvičuje relaxování ruky. Ruku zatnete v pěst a následně co nejvíce uvolníte. Následuje procvičování svalů na hlavě, zamračit se – uvolnit, nakrčit nos – uvolnit atp.). Dále se cvičí relaxace šíje, ramen a zad, následuje břicho a hrudník a nakonec bederní část zad a dolní končetiny.  Vhodné je takto cvičit každý den, postupně vám podaří odstranit nadměrné napětí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *