Kniha, která zaručeně udělá radost? Nové povídky od Zdeňka Svěráka

Vzdelani

Humoru není nikdy dost, natož pak toho inteligentního a laskavého, kterým nás ve svých textech, scénářích, písničkách, divadelních hrách a také v povídkách baví Zdeněk Svěrák. Jsou tomu již čtyři roky, kdy nakladatelství Fragment vydalo jeho knihu s názvem Povídky, jež se stala v roce 2008 bestsellerem. Jak přiznal sám autor a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, splnil si tím svůj sen z gymnaziálních let. Nebylo proto velkým překvapením, že po velkém úspěchu následovala druhá kniha povídek, opět plna typického hravého humoru Zdeňka Svěráka, okořeněná trochou erotiky i určitého lidského bolu, který je s životem spjatý.

Zatímco v první knize, která obsahuje deset povídek, se čtenáři mohou setkat s autorovými texty i z let šedesátých, titul s názvem Nové povídky nabízí devět próz napsaných v současnosti. Přesto obě knihy něco spojuje. Není to jen již zmiňovaný jemný humor a prozaikova skvělá práce s českým jazykem, ale také pohled na každodenní život.

Hlavní postavy povídek jsou spíše antihrdinové, kteří nám mohou připadat bytostně známí. Jsou to obyčejní lidé se svými problémy, často nepříliš úspěšní a někdy možná trochu naivní, ale přesto velmi sympatičtí. Žijí svůj život a dostávají se do situací, v nichž se můžeme ocitnout i my sami.      V každé povídce je tak možné najít jiný příběh, kde nechybí nečekaná pointa, nad kterou se prostě musíme pousmát. Je to výborné vyprávění o ironiích osudu, které mohou potkat kohokoli z nás.

Nečekejte však žádné složité zápletky. Jedná se určitý harmonický nadhled autora nad někdy těžkými a jindy naopak úsměvnými skutečnostmi života. Čtenář se setká s různými osudy i hrdiny, kde hlavní postavou je například postižený chlapec, starší muž vzpomínající na školním srazu, mladý kreativec nebo důchodkyně, jež má pocit, že ve svém životě něco promeškala. Někdy autor promlouvá ke čtenáři i sám za sebe, takže má čtenář k dispozici různé úhly pohledu.

Jak uvedl sám Zdeněk Svěrák na obalu své knihy Nové povídky: „Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba jen zážitek, s nímž se mi někdo svěřil nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo předtím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo.“  

A skutečně se jedná o velmi chutné sousto, které by ve vaší knihovně rozhodně nemělo chybět. Tyto příběhy jsou zkrátka ze života. Sice nejsou přehnaně tragické, ani se u nich nebudete popadat v jednom kuse za břicho, ale určitě vám na tváři vykouzlí úsměv, protože působí skutečně. Pokud tak chcete udělat někomu radost, věnujte mu soubor povídek Zdeňka Svěráka, který vydalo nakladatelství Fragment. Obě knihy povídek totiž do knihovny patří.

Soubor povídek si můžete objednat zde. Zdroj fotografií: www.fragment.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *