Mapy – Atlas světa, jaký svět ještě neviděl

Mapy z nakladatelství Host (2016) je půvabná knížka. Vezmete ji do ruky a nejdříve jí chcete jen tak listovat a putovat světem. Pak vás ale zaujme nějaká konkrétní země. Zaměříte se na detaily, začnete je zkoumat a zároveň podrobíte zkoušce své dosavadní znalosti – „ano, to jsem věděl“, „aha, to dává smysl“ a „no ne, to je pro mě novinka“. Mapy jednotlivých států a světadílů jsou hustě pokryty ilustracemi a čas nad knihou se zdá plyne rychleji než obvykle…

Tento netradiční atlas světa celkově obsahuje mapy 7 světadílů a 42 zemí. Každá z nich je propracována do detailů a můžete se kochat obrázky zajímavých míst, historických památek, událostí a osobností, populárních sportů, oblíbených jídel a nápojů, typických zvířat a mnohého dalšího. Je jisté, že autoři knihy – polští grafici a ilustrátoři Aleksandr a Daniel Mizielińští – strávili nepředstavitelné množství času nad výběrem vhodných slov a následným malováním obrázků. Je nutné v tomto ohledu také vyzdvihnout práci překladatelky a redakce, neboť pro některé názvy bylo jistě obtížné najít české ekvivalenty.
Přes veškerou chválu si však neodpustím jednu poznámku – snaha mapu rovnoměrně pokrýt obrázky může také znamenat nevyváženost informací. V některých částech země může být koncentrováno více zajímavostí a všechny na mapu prostě zakreslit nelze, na druhou stranu některé zde uvedené pamětihodnosti zrovna nepatří k těm nejdůležitějším, ale dostaly se na mapu čistě z důvodu, aby zde nebylo prázdno. I když možná právě také díky tomu, že se člověk dozví ledacos nového, je publikace tak zajímavá…
Z charakteru knihy by se mohlo zdát, že Mapy budou oblíbené především dětmi. Dovedu si představit nedělení odpoledne, kdy se rodina usadí nad knihou a společně si prohlížejí kouzelné obrázky a diskutují nad nimi. Nenechte se však zmást, kniha zláká k listování také, a možná hlavně, dospělé – když k vám přijde návštěva a hovor vázne, s Mapami máte o zábavu postaráno. Jedno je jisté – ať už knihu pořídíte pro kohokoli, jistě ji stojí za to v domácí knihovně mít.

O autorech:
Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński jsou polští grafici a autoři světově uznávaných knih pro děti. Jejich typický styl je barevný, záměrně naivní a fascinující. Často si vytvářejí vlastní fonty pro písmo, které následně v knize využijí.
Společně s nakladatelstvím Dwie Siostry vytvořili knihu D. O. M. E. K., která dětem představuje různé domy významných architektů. Tato kniha byla vyhlášena knihou roku 2008 v polské sekci IBBY a byla později přeložena do mnoha jazyků, včetně arabštiny a čínštiny.
V roce 2011 vydali knihu Miasteczko Mamoko (Městečko Mamoko), která obsahuje pouze ilustrace a svému „čtenáři“ napomáhá procvičovat vnímání.
V roce 2011 vznikla také kniha Co z Ciebie wyrośnie? (Co z tebe bude?), představující nejpodivnější profese na světě.
Alexandra a Daniel Mizielińští jsou také autory knih Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty (Tady jsme. Výpravy do kosmu, vize a experimenty) a oceňované publikace Mapy (2012).
Autoři se narodili v roce 1982.
(Převzato z http://culture.pl/en/artist/aleksandra-mizielinska-and-daniel-mizielinski)

Zdroj obrázků: Nakladateství Host

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *