Nečekané zážitky při stopování

„Za pár dní pojedu na Balkán. Mám tam několik přátel, takže to vezmu na stopa a postupně je navštívím.“ Měli jste vidět výraz mých rodičů, když jsem jim řekl o mých plánech. Ne, že by to byla moje první cesta autostopem, na to už si celkem zvykli, ale zvolená destinace jim moc radosti nepřinesla. Navíc je fakt, že jsem se tou dobou teprve vrátil ze zahraniční stáže, čekala mě poslední zkouška na univerzitě a měl jsem minimální příjmy. Inspirovala mě však jedna mladá dívka a věděl jsem, že když si najdu práci, jen s obtížemi budu mít možnost volně cestovat. Neváhal jsem tedy ani minutu.

Mým cílem bylo Maďarsko, Srbsko, Makedonie a Kosovo. V posledních dvou zemích jsem nikdy nebyl a v hlavních městech, i když jsou poměrně malá, bych se snadno ztratil. Kontaktoval jsem tedy přátele s tím, jestli bych je mohl navštívit a zda by mi ukázali město. Všichni souhlasili, a tak jsem se dal do plánování trasy a balení. Výbavu na cestování mám už roky a základní potřeby mám takřka vždy sbalené, zbývalo tedy zjistit informace o zemích bývalé Jugoslávie a nakoupit jídlo. No jo, jídlo. Jenže co vybrat, aby člověk nemusel jíst stejné potraviny stále dokola…

První dobrodružství začalo na vlakovém nádraží u hranic se Slovenskem. Během hledání volného místa k sezení jsem prošel vlakovou soupravu tam a zpět, jenže mezitím někdo odpojil první lokomotivu s vagóny do Budapešti a já se ocitl v soupravě do Vídně. Naštěstí to bylo jen řazení souprav a vlak mi neujel.

Další vtipná situace nastala v Budapešti. Tentokrát už jsem vážně vyrazil stopem a snažil jsem se dostat na jih Maďarska. Zpočátku jsem si popletl města, namísto na Szeged (směr Srbsko) jsem se ptal na Debrecen (směr Rumunsko). Naštěstí tím směrem nikdo nejel, a tak jsem měl čas zkoumat mapu. Rychle jsem přepsal nápis, jenže mezitím se přihnala bouřka. Schoval jsem se na benzince, kde jsem zkusil oslnit řidiče svojí lámanou maďarštinou. Měl jsem štěstí, protože mi moc nerozuměli a začali na mě mluvit anglicky. Ukázalo se, že jsem narazil na dva učitele moderního umění, kteří jeli do Srbska na kurz za studenty. Jenže měli v autě psa, kvůli kterému mě nechtěli vzít. Už si nevzpomínám, co jsem jim řekl, ale hodně jsme se nasmáli a když jsem prohlásil, že klidně budu sdílet sedačku se psem, změnili v autě zasedací pořádek a urazil jsem s nimi asi 220 km.

Tím to však nekončilo. Když jsme dorazili do malého městečka na severu Srbska, mí noví přátelé prohlásili, že bude brzy tma a že už odsud nejede žádný autobus. Prý se nemám ničeho obávat, že můžu zůstat přes noc s jejich studenty. Poskytli mi postel, jídlo, pití, sprchu a dokonce i wi-fi. Ale co bylo zajímavější, měl jsem možnost pozorovat mladé umělce při jejich práci. Čerpali inspiraci ze staré srbsko-maďarské architektury, pracovali v prostorech staré synagogy a vyvrcholením jejich úsilí měla být veřejná výstava. Než jsme se rozloučili, připojil jsem se k nim na exkurzi do zámeckého parku a starého kostela s kryptou.

Nabitý optimismem a nadšený dobrosrdečností oněch lidí jsem se vydal chytnout druhý stop a vstříc novým zážitkům. A že jich bylo.

Statistiky cesty

Ujetá vzdálenost: 3.100 km (kromě HU, SRB, MK, RKS jsem zavítal i do AL, MNE a HR)

Cestování pěšky: 180 km

Dopravní prostředky: osobní automobil, kamion, kolo, motocykl (a s krosnou na zádech)

Ubytování: 7x u přátel, 2x stan, 1x studentská kolej, 1x divadelní ústav, 1x hostel, 1x rodina na dovolené v Makedonii, 1x městský park, 1x kapucínský klášter, 1x černohorská rodina, 1x les

Počet dnů na cestě: 15 dnů sám + 3 dny ve dvojici

Rozpočet: 110 EUR za vše 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *