Plesová sezóna je v plném proudu. Nahoďte oblek!

Vzdelani

Leden je měsíc, ve kterém oficiálně začíná doba vyhrazená vrcholu společenského života – plesu nebo bálu, chcete-li. V tomto období se můžete setkat se všelijakými typy plesů zahrnujících věneček v tanečních až po firemní nebo školní. Důležité je však nepodcenit přípravu. Jak tedy na to, abyste si hned při vstupu neutrhli ostudu a zároveň si večer pořádně užili?

V taneční sezóně prošlapete boty
Příležitostí vyrazit na ples je v dnešní době opravdu nepřeberné množství. Každý víkend se v období od ledna do dubna konají různorodě pojaté taneční akce. Maturitní plesy patří k akcím, na kterých se řada z nás poprvé setkala s kultivovaným prostředím plesové zábavy. Dále se nabízí plesy firemní, tematické (maškarní, retro) nebo v menších městech hojně rozšířené hasičské či myslivecké. Ve studentských městech zase nechybí reprezentační plesy škol, fakult a studentských spolků. Taneční večery se liší programem, cenou i typem hostů.

Ještě, než vyrazíte na parket
Je celkem ironie, že řada mladých lidí objeví kouzlo plesů až ve věku, kdy je většinu dovedností z tanečních již dávno zapomněla. Když už tedy vyberete vhodnou akci a pořídíte patřičný společenský oděv, zjistíte, že schopnosti rozpoznat polku od valčíku zůstaly na střední škole. Pro lidi, kteří jsou tancem ještě zcela nepolíbeni nebo se zkrátka necítí v kramflecích, existují různé typy kurzů, kde jim veškeré mezery vyplní. Taneční školy již pořádají speciální taneční pro ty, kteří do nich nikdy nechodili, pro manželské páry, pro studenty či pro pokročilé nadšence. Stačí se zařadit. Přímo před plesovou sezónou lze navíc  navštívit vybrané tančírny, kam může přijít každý a za mírný poplatek tančit celý večer standardní a latinskoamerické tance.

Nahoď oblek!
Možnost být jeden večer za elegána nebo za dámu ve večerní róbě je pro širokou veřejnost stále tak nevšední událostí, že popularita plesů stoupá každým rokem i u mladých lidí. Důkazem je počet plesů, bálů a tanečních zábav, které se za jednu sezónu uskuteční. S nabitými tanečními dovednostmi už se zbývá jen vhodně obléct. Přestože i my předpokládáme, že základní pravidla a etiketu společenského oděvu znají mladí i staří, raději připomeneme alespoň to nejdůležitější z normy.

Na plese zapomeňte na:
– bílé ponožky (k černým polobotkám a tmavým kalhotám se opravdu nehodí)
– holé nohy (norma velí, že bez punčoch se na ples zkrátka nechodí)
– jiné, než společenské boty (letní sandály, platformy ani chlapecké tenisky se nedají považovat za vhodné ani originální)
– holé břicho (jedno z posledních plesových tabu je holé dámské břicho – vyvarujte se proto dvojdílným šatům nebo nevhodným průstřihům)

Princezna a pravý gentleman
Nebudeme zabíhat do detailů o proměnách společenského odívání. Pánský oblek, košile a kravata jsou módní stálicí, kterou lze využít na řadu dalších událostí. Pro účely plesu se již dávno upustilo od bílých rukavic nebo vestiček. Dámské večerní společenské šaty prodělaly více proměn. Dnes už však není nic zvláštního, potkáte-li na plese slečny v krátkých šatech, v odvážnějších módních variacích nebo v bílé barvě. Přesto existuje jistá hranice, přes kterou bychom ani dnes neměli zajít. Určitá norma je zkrátka důležitá pro zachování atmosféry, kvůli které koneckonců na plesy chodíme.

Pár tipů závěrem:
9.2. 2013 – ples Studentské unie FIT VUT Brno (KC Semilasso)
22.2. 2013 – Fakultní ples PřF UK (Kongresové centrum Praha)
28.2. 2013 – Benátský ples PEF MENDELU Brno (Boby centrum)
15.3. 2013 – Studentský ples ČVUT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *