Práce v Dánsku: Individualita a odpovědnost

Když jsem před třemi lety poprvé přijela do Dánska a rovnou se tam při té příležitosti přistěhovala, všechno bylo nové a jiné. Najednou jsem se ocitla v zemi, kde zima není překážkou pro cyklisty a kde si lidé pochutnávají na lékořicovém čaji. Čím vším mě Dánsko překvapilo? A jaké to je s prací v Dánsku?

Po práci na pivo s kolegy
Tak na tohle v Dánsku rovnou zapomeňte. Zatímco v Čechách trávíte čas s kolegy I mimo kancelář,  Dánové mají jasnou hranici mezi osobním a pracovním životem. Po práci se tu tak místní věnují hlavně rodině, přátelům, sportu či jiným koníčkům anebo dobrovolničení. Ačkoliv Dánové nejsou zrovna typ na spontánní „hurá“ popracovní akce, na těch firemních si s nimi užijete dostatečně. Firmy v Dánsku plánují tyto akce týdny či měsíce dopředu a většinou jsou spojené s programem a pohoštěním. 

 

Individuální přístup k zaměstnancům
Většina zaměstnanců má možnost si individuálně naplánovat a upravit typický pracovní den. Ačkoliv to může znít překvapivě, tento systém funguje v Dánsku už několik let a většina vedení si tento přístup nemůže vynachválit. Nejenže přináší lepší pracovní výsledky, ale také přispívá k lepšímu pracovnímu prostředí.

Flexibilní pracovní hodiny
Jak už jsem zmínila v minulém odstavci, důraz tady není kladen na to, jak rychle je daný úkol splněn nýbrž na kvalitu jeho zpracování. Máte tak možnost také pracovat z domova nebo si pracovní dobu upravit dle svých potřeb. Této výhody využívají především rodiče, kteří upřednostňují začít svůj pracovní den brzy ráno, tak aby se odpoledne mohli věnovat své rodině. Není tak překvapení, že po  čtvrté hodině odpolední je většina kanceláří a skladů víceméně prázdná.

Hledání práce
Pokud plánujete začít v Dánsku s hledáním práce, připravte se na pořádnou výzvu. Obecně, je velkým plusem znalost dánštiny, ale i bez ní se tu obejdete. Počet pracovních příležitostí a požadavků potom záleží víceméně na oboru, v kterém práci hledáte. Mezi pracovní místa, kde můžete nabídky naleznout patří třeba server Jobnet, Jobindex nebo třeba Denmarkjobs.

Integrace a společnost
Ačkoliv se tu bez problému domluvíte anglicky, dánština vždy zůstane jazykem, který bude vládnout většině firemních večírků, sešlostí s přáteli či rodinným večeřím. Možnost jak se dánštinu naučit máte na kurzech, které jsou pro cizince v Dánsku zdarma.

Moje cesta k normální práci
Jak jsem již zmínila v jednom z předchozích odstavců, hledání práce je  opravdový oříšek. Osobně to mohu potvrdit. Konkurence tu je veliká a nejsnazší způsob, jak se k práci dostat je přes doporučení. Sama jsem si prošla obdobím, kdy jsem pracovala v různých skladech, během dne i po nocích nebo třeba roznášela noviny. Když se ke mně dostala pracovní nabídka od dánské firmy Trendhim, měla jsem neuvěřitelnou radost. Konečně mám tak možnost pracovat v oboru a zároveň pomoci mladé firmě se zviditelněním na českém trhu.

Rada na závěr? Ať už se rozhodnete hledat práci kdekoliv, mějte  na paměti, že i ta nejklikatější cesta Vás může zavést do cíle. Navíc, na chvíle Vašich začátků ještě jednou určitě rádi zavzpomínáte. Ruku na to 🙂

O autorce

Jmenuji se Lenka, pocházím z Prahy a před třemi lety jsem se rozhodla odstěhovat do země, o které jsem v té době nevěděla vůbec nic. Mojí největší vášní je  nepochybně cestování, hudba a také psaní. Vedle studia a práce se ve volném čase učím dánsky, sportuji a  věnuji se svému osobnímu blogu, kam můžete směřovat i svoje případné dotazy 🙂

 

 

Zdroj forografií: Lenka Malinová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *