První pomoc při učení se na zkoušky

Vzdelani

Možná už máte tématu zkouškového plné zuby. A především pak zkoušek samotných, zejména tušíte-li, že některou (některé) z nich si v brzké době pravděpodobně zopakujete. Něco takového dokáže sebrat nadšení i studentovi, který vysokou školu nepovažuje pouze za prostředek prodlužující mládí a oddalující nástup do osmihodinové roboty.

Nejlépe je pokusit se tomu vyhnout, ignorovat lidovou etymologii slova zkouška (od zkusit to) a připravit se tak, abyste si počet zkoušek uměle nenavyšovali jejich opakováním. Ušetříte tak čas a nervy nejen sobě, ale i pedagogům, které (kupodivu) nijak zvláště netěší trávit celé dny opravováním ostudných písemek a srdečným rozprávěním s lidmi, kteří se na druhé straně stolu potí a koktají ve snaze vydolovat z hlubin paměti odpověď i na tu nejprostší otázku.

Na zkoušku se prostě naučit – to se snadno radí, jak ale na to?

Jednotný systém fungující pro všechny bohužel neexistuje; musíte si to vyzkoušet sami a zjistit, za jakých podmínek se vám učí nejlépe a nejefektivněji. Inspirovat vás krom zkušeností starších spolužáků mohou různé techniky učení, střídání studia s relaxací a podobně.

Tipy pro úspěšné studium (ať už se učíte na zkoušku na vysoké škole nebo začínáte s hrůzou uvažovat o maturitě):

Ujasněte si, proč vlastně o zkoušku usilujete: jaká je vaše motivace? Chcete se udržet na škole a po jejím absolvování si najít zajímavou práci? Víte, že svými úspěchy potěšíte rodiče a celé příbuzenstvo? Máte zájem o to, co studujete, a chcete v tom pokračovat? Když uděláte zkoušky včas, zbyde vám před začátkem následujícího semestru čas na oddech a lyžování?
Jakmile jednou máte jasno ve své motivaci, bude se vám učit lépe a nebudete mít takové potíže sebrat vůli potřebnou k soustředění.

Pokuste se o pravidelný režim zahrnující dostatek spánku a (pestré!) stravy. Pokud studujete o nocích, vyspěte se přes den, s krhavýma očima a spánkovým deficitem se vám toho do dlouhodobé paměti příliš neuloží. Navzdory tomu, že cukr má být nejlepším přítelem každého studenta, neplatí to do důsledků. Budete-li živi na čokoládě a kofole, nijak zvlášť si nepomůžete. Daleko více vám prospěje ovoce a zelenina a vyvážená strava. Rovněž několik litrů kávy denně si své povzbuzující účinky nechá draze zaplatit – zvýšeným tlakem, bušením srdce a neschopností se soustředit, v neposlední řadě pak poruchami spánku.

Nezapomínejte na pití vody.

Pravidelně větrejte a vyhýbejte se přetopeným místnostem. Ze všeho nejlepší je dělat si během učení pravidelné přestávky, při kterých opustíte pokoj či knihovnu a dostanete se ven. I když tam sněží nebo poprchává, pobyt na čerstvém vzduchu vás osvěží.

Nepodléhejte stresu a předejděte tak bezesným nocím, během nichž zíráte do stropu a uvažujete, co proboha budete dělat, až od zkoušky definitivně vyletíte. Několik rad, jak pracovat se stresem, najdete například v našem článku Jak se zbavit strachu ze zkoušek.

Jako antistresová záchrana také slouží pokrmy obsahující hořčík (např. banány), ořechy, med, ryby a samozřejmě čokoláda – pokud možno s vyšším obsahem kakaa a nižším obsahem cukru.

A co radí studenti? Z diskuzí na internetu např. Jak se efektivně naučit na zkoušky nebo státnice? vybíráme ty nejzajímavější tipy:

Neučte se mechanicky, ale snažte se pochopit, oč jde – v takovém případě si, i když vás u nějaké drobnosti paměť zradí, můžete pomoci dovozením. Nehledě na to, že pochopení předmětu by mělo být podstatou studia a nikoli pouhou záchranou při zkoušce 🙂

Důležitý je harmonogram – rozvrhnout si předem (a včas), kolik se toho potřebujete naučit v tempu, jaké vám vyhovuje, a stanovený rozvrh dodržovat. Nezapomeňte si do něj zařadit alespoň týden na opakování (před státnicemi, na jednotlivé zkoušky stačí méně) a také volné dny, během kterých se na učení ani nepodíváte.

Zvýrazněte si v poznámkách to nejdůležitější – podtrhejte si důležitá fakta barevnými fixami; zvláštní barvou si podtrhávejte látku, kterou se vám nedaří zapamatovat si apod.

Mnoha lidem pomáhá učit se v páru – jeden hraje zkoušejícího a druhý vykládá. Zneužít se ovšem dají i přátelé a spolubydlící, kteří studují něco úplně jiného. Pokud budou ochotni poslouchat, můžete jim látku vysvětlovat a na tom se přesvědčit, že sami všemu rozumíte a umíte se vyjádřit. V případě nedostatku vstřícných posluchačů poslouží i zrcadlo nebo obrázek, na který se zaměříte.

Odměna se vyplatí – učte se za odměnu. Představte si, co budete dělat, až se vám zkouška povede. Stejně žádoucí je odměňovat se i za naučení obtížné látky nebo za prosté dodržení harmonogramu.

Omezte si čas na učení – naplánujte si výlety, choďte ven (třeba na procházku se psem), domluvte si na večer setkání ve vinárně…najednou před sebou nemáte na učení celý den a musíte vše zvládnout v kratší době. Odpadá tak bezcílné bloumání po domě a odkládání práce. Nemělo by to ale dopadnout tak, že pod dojmem, že nestíháte, studium odfláknete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *