Strašidlologie – co můžete potkat na svých cestách českými luhy a háji

Během letního cestování po vlastech českých buďte obezřetní a dívejte se pozorně kolem sebe. Může se vám totiž snadno stát, že se setkáte s některým z nejznámějších tuzemských strašidel. V některých případech může jít o příjemnou chvíli, jindy zase o střet, na který do konce života nezapomenete a budete se bát vkročit do lesa nebo na jiné temné místo. Pojďte se společně s námi podívat na přehled strašidel, se kterými se u nás nejčastěji setkáte.

Hejkal (hejkadlo)
Popis: Hejkal nejčastěji připomíná zarostlého chlupatého muže s vousy a dlouhými rozčepýřenými vlasy, kterému svítí oči.
Způsob strašení: Strašidlo pobíhá divoce po lese a svým hejkáním straší pocestné, kterým obvykle skočí na záda. Pakliže s ním člověk přijde do konfliktu, může ho hejkal díky své obrovské síle dokonce roztrhat.
Kouzelné schopnosti: Hejkal se umí proměnit ve strom nebo pařez, čehož využívá k dalšímu strašení.
Ochrana: V případě, že se vám nepodaří hejkalovi vyhnout, je nejlepší odhodit jakékoli jídlo, které strašidlo vyhledává. Pokud najdete hejkala zraněného nebo v nesnázích, pomožte mu a on se vám odvděčí přátelstvím.

Bludička (světýlko)
Popis: Nejde o konkrétní strašidlo, ale spíše světelné projevy zjevující se v lese a v temných lokalitách bažin a mokřin. Nejčastěji se podobají světluškám.
Způsob strašení: Lidi se zlými úmysly nechají zabloudit v lese nebo je svým mihotavým světlem dovedou do močálů.
Kouzelné schopnosti: Protože se často objevují i na hřbitovech, přisuzuje se jim kontakt  se záhrobím.
Ochrana: Dobrému člověku ukáží cestu z lesa. Ochráníte se před nimi i tak, že mezi ně hodíte kousky chleba.

Lesní víla (žínka,divoženka)
Popis: Většinou jde o ladnou mladou dívku, která se vyznačuje krásou a téměř průsvitnou pletí. Pokud je ošklivá a rozcuchaná, jde o divoženku.
Způsob strašení: Lesní víly tančí na lesních mýtinách a zpívají. Jsou vidět při svitu měsíce, když padá rosa nebo se tvoří duha.
Kouzelné schopnosti: Umí se proměnit v několik druhů zvířat a zmást tak zvědavce a pocestné.
Ochrana: Hodné víly lidem neškodí a mladé hochy dokonce ochraňují. Zlé víly unášejí děti těsně po narození, takže nejlepší ochrana je hlídat nemluvně ve dne v noci.

Plivník (rarach)
Popis: Jde o typ skřítka, který se zdržuje v blízkosti lidí a jejich stavení.
Způsob strašení: Je to škodil, který lidem nepomáhá, ale zlomyslně rozbíjí a schovává věci. Pokud už je lidem k dobru, žádá za to jejich duši.
Kouzelné schopnosti: Plivník na sebe umí vzít podobu zmoklého černého kuřete. Chce aby se ho lidem zželelo a vzali si ho domů, kde by jim mohl škodit.
Ochrana: S plivníkem si není radno zahrávat. Pokud na něj doma přijdete, měli byste se ho neprodleně zbavit.

Čarodějnice (ježibaba)
Popis: Podobá se ošklivé stařeně, která žije sama v lese v chalupě. Společnost ji dělá jen havran a černá kočka.
Způsob strašení: Čarodějnice čeká až k ní někdo zabloudí, aby ho mohla sežrat. Nejradši má malé děti, které létá hledat na svém koštěti po lese.  
Kouzelné schopnosti: Ježibaba umí čarovat, k čemuž využívá i zrcadlo nebo kouzelnou vodu. Svými čáry pomáhá zlým lidem, kteří chtějí uškodit hodným.
Ochrana: Před jejími kouzly se sami neochráníte, ale když v lese narazíte na chalupu, vyhněte se jí obloukem.

 

Zdroje fotografií: wikimedia.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *