Trénováním soustředění a paměti k lepším studijním výsledkům

Sedíte doma nad skripty a snad podesáté čtete tutéž stránku, ale když učebnici zavřete a pokusíte si vybavit, co jste si zrovna přečetli, vzpomenete si jen na pár útržkovitých frází. Navíc se vám do učení vůbec nechce, a co chvíli kontrolujete emailovou schránku, jestli vám něco zajímavého nepřišlo. Usoudíte, že jste přetažení a vyrazíte do nedalekého obchodu pro svačinu, s nadějí, že vám procházka na čerstvém vzduchu prospěje. Při placení kreditní kartou si ovšem nemůžete vybavit pin. A do toho vám pořád někdo telefonuje.

Připomíná vám tato situace něco? S pamětí a obtížným soustředěním bojuje většina lidí. Mnohdy naprosto zbytečně. Schopnost lidského mozku uchovávat informace je ohromující; jen je potřeba naučit se ji využívat.

Trénování paměti

Alespoň nějaké mnemotechnické pomůcky využíváme všichni. To, že si pomocí podobných principů můžeme do paměti uložit dlouhé řady čísel nebo bryskně vyjmenovat kompletní seznam českých panovníků, už ale každý neví. A přitom by se to, zejména ve zkouškovém období, kolikrát hodilo.

K základním pomůckám patří vizualizace, akrostichy (každé písmeno určitého slova nebo fráze k něčemu odkazuje) nebo propojování izolovaných pojmů do vět a příběhů. Na trénink paměti se zaměřují specializované kurzy i studijní příručky.

Zlepšení paměti

Vedle trénování si můžete pomoci i správnou výživou a doplňky stravy stimulujícími mozek a podporujícími koncentraci. Prášky na paměť obsahují vysoké dávky přirozeně se vyskytujících látek. K nejrozšířenějším stimulantům patří kofein, gingko biloba, ženšen, guarana a některé vitamíny skupiny B. Krom paměti zvyšují energii a vitalitu, odolnost proti stresu, vyživují mozek a působí jako prevence proti Alzheimerově chorobě.

Jak se učit a neztrácet soustředění

Vycvičená paměť nám v případě, že se nedokážeme soustředit déle než několik minut, příliš nepomůže. Poruchy soustředění vyplývají mimo jiné ze snahy dělat příliš mnoho věcí naráz. V každém okamžiku si uvědomujeme, co na nás ještě čeká, co už jsme dávno měli dokončit a kde bychom zrovna teď chtěli být. Neustále se aktualizující informace a snadná dosažitelnost přes mobil a přes internet k soustředěné činnosti také nepřispívají.

Zkuste se při učení „uzavřít“ – vypnout mobil i internet, zavřít dveře pokoje a nenechat se rušit. Udělejte si harmonogram a určete pořadí činností tak, jak je potřebujete dokončit. S vědomím, že na vše máte vyhrazený čas, vás nebudou rozptylovat představy o tom, co všechno nestíháte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *