Výhra, kde nikdo nevyhrál – recenze knihy

Kniha investigativní novinářky Dale Russakoffové Výhra?: kdo (a co) ovládá americké školy popisuje ne příliš úspěšnou snahu o reformu vzdělávání v americkém městě Newarku.

V roce 2010 byla zdejší situace na veřejných školách tak špatná, že skoro polovina jejich studentů školu vůbec nedokončila. Tehdy se starosta města Newarku Cory Booker a guvernér Chris Christie rozhodli situaci změnit. Přesvědčili zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, aby se do jejich projektu zapojil a věnoval jim na tyto účely peníze. Jejich společnou snahou nebylo pouze uzdravit veřejné školství v Newarku, ale vytvořit úspěšný model, který by bylo možné použít i pro jiné školy v celé Americe. S velkou slávou byl Zuckerbergerův dar (100 milionů dolarů) a cíle projektu oznámeny ve světově proslulé show Oprah Winfreyové.

Dalo by se říct, že zde sen o reformě místního školství končí.

Dale Russakoffová ukazuje, jak těžké je změnit zaběhnutý systém, přestože se všichni víceméně shodnou na tom, že je opravdu nutné jej změnit.

Na jedné straně zde máme školy a školství obecně. Tato sféra zaměstnává nejen v Americe velké množství lidí, a jak se ukazuje, mnoho těchto pracovních pozic není vlastně potřeba a jsou udržovány pouze díky byrokracii. Na učitelská místa mají nárok služebně starší a nezáleží na tom, jak kvalitní práci odvádějí. Je zřejmé, že pokud někdo přijde s reformou, lidé zapojení v tomto kolosu se začnou zuby nehty jakékoli změně bránit.

Na druhé straně stojí chudoba a děti poznamenané mnoha traumaty. Často vyrůstají v neúplných rodinách a v prostředí, kde jsou přestřelky a smrt blízkých na dennodenním pořádku. Veřejné školy s nedostatkem kvalitních učitelů a asistentů tuto situaci neumí řešit.

Kniha popisuje detailně nejen politické pozadí a uvádí přesná čísla týkající se místního vzdělávání, ale můžete si zde přečíst také osobní příběhy dětí a výjimečných učitelů, kterým se svým obětavým přístupem mnohdy daří nešťastný osud dětí zvrátit.

Přestože kniha pojednává o americkém prostředí a jejich systém vzdělávání se od českého liší, najdeme zde otázky, které jsou dnes palčivé i v České republice. I my se tak můžeme z „výhry, kde nikdo nevyhrál“ poučit. Důležité totiž nejsou pouze peníze, ale především zájem všech zúčastněných stran opravdu něco změnit.

 

RUSSAKOFF, Dale. Výhra?: kdo (a co) ovládá americké školy. První vydání. Přeložil Tereza VLÁŠKOVÁ. Brno: Host, 2016.

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství HOST.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *