Výzva pro všechny knižní maniaky

Vzdelani

Už jste někdy přemýšleli, co s knížkou po přečtení? Já ano. Hodně a často se stěhuji a tahat s sebou bedny knih je tak bohužel mým osudem. Byla jsem vychována v téměř nábožné úctě ke knihám, takže bych žádnou z nich nevyhodila, byť by mě sebevíc nudila. Ale co s těmi, které vlastně nechci? Komu je darovat? Chci je vůbec darovat? Vlastně to není jejich chyba, že se mi nelíbily, ale moje, takže si zaslouží druhou šanci…A netouží náhodou (téměř) každý po dobrodružství na cestách? Tak proč to neumožnit alespoň knihám?

Možná jste o projektu Bookcrossing slyšeli, ale vsadím boty, že jste ho ještě sami nevyzkoušeli. V České republice bylo zatím vypuštěno do oběhu jen 5 knih, všechny od jednoho jediného uživatele v Hradci Králové.

A o co tedy jde? Jednoduše o to, že se o svou knihu podělíte s ostatními čtenáři. Napřed se zaregistrujete sami, pak zaregistrujete samotnou knihu, někde ji takzvaně „vypustíte“, napíšete o tom záznam a ostatní uživatelé se mohou vydat na lov. Je možné knihu dát i někomu, tedy ji vypustit „kontrolovaně“. Po registraci dostane každá knížka svoje ID, které na ni napíšete spolu s nějakým vzkazem pro toho, kdo ji najde.

„Ahoj, jsem kniha na cestách. Jsem zaregistrovaná na BookCrossing.com, takže jestli chceš vědět, kde všude už jsem byla, vyhledej si moje ID. Přečti si mě, pošli mě dál a napiš to do mého deníčku. Děkuji!“

Samozřejmě jsem to musela vyzkoušet! A ne, nejsem ten uživatel z Hradce Králové. 🙂 Anglicky psanou knihu jsem vypustila ve stanici metra kdesi v zahraničí, kde už BookCrossing nějakou dobu funguje. O to víc jsem byla zklamaná. Udělala jsem všechno podle návodu, knížka zmizela, ale nový záznam v deníčku se ani po třech týdnech neobjevil. Nezbývá, než to vyzkoušet znovu, snad to tentokrát klapne! Nebo knihu dostal do ruky nějaký lenoch jako já, který si každý den říká, že dneska už do toho deníčku ale vážně něco napíše, a udělá to až po několika měsících téměř po roce. První knihu jsem totiž vypustila až po roce od registrace na BookCrossing.
Pokud jste skuteční milovníci knih, musím vás varovat. Připravte se na to, že vypouštění první knihy je skutečně emocionální zážitek! V první chvíli jsem chtěla vystoupit, sednout na metro opačným směrem a knížku si vzít zpátky. A to se mi ani nelíbila!

V Česku existuje podobný projekt, který se jmenuje Knihotoč . Funguje na stejném principu. Projekt bohužel není mezinárodní, takže dobrodružství, které vaše kniha může zažít, je omezené pouze na Českou republiku. Navíc je to jen kopie BookCrossingu (a ani se tím netají), která nepřináší téměř nic navíc, což mi přijde jako velká škoda. Ani stránky Knihotoče nejsou zrovna uživatelsky příjemné a nepřišla jsem na to, jak vyhledávat knihy podle lokace. Plusové body má však Knihotoč za to, že sám pouští knihy, které dostává od mecenášů, do oběhu.

Ať se rozhodnete zapojit do jakéhokoliv projektu (a já pevně doufám, že se zapojíte), přeji vašim knihám super dobrodružství na cestách a hodně záznamů v deníčku!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *